הקדמה

לאחר השחרור מצה"ל בשנת 2001, ובעקבות רצון להמשיך ולעסוק בתחום הגסטרונומיה, נרשמתי בשנת 2002-2003
לקורס טבחות במגמת מסעדנות בבית הספר "בישולים" בתל-אביב.
הקורס הודרך על-ידי השפים אורן גירון ועופר גל, כאשר מדי-פעם התארחו שפים שונים אשר התמחו במטבחים מסויימים (כגון מטבח עילי כשר, מטבח ערבי, קונדיטוריה וכו').
לאחר סיום מבחני הגמר והתמחות במסעדת השף הצרפתית "לה-גוטה" בירושלים כסו-שף (עוזר טבח), סיימתי בהצלחה את הקורס, והוסמכתי הן על-ידי בית-הספר והן על-ידי משרד העבודה כטבח סוג אחד.
בסוף הלימודים וההתמחות ניסיתי לחזור לשוק המוסדי, אך בלא הצלחה.
ביולי 2011, אחרי כ-30 שנה, חזרה מחלת הסרטן – והפעם בצורת גידול באונה הימנית במוח.
לאחר הניתוח השלישי ובזמן התהליך השיקומי, חברת המשק ג'ודי הלפר, היודעת כמה רציתי להמשיך בתחום הבישול למרות המוגבלויות, הציעה לי להוציא ספרון בו אוכל להמשיך לעסוק בנושא, גם אם לא אוכל לבשל באופן מעשי.
ההצעה הציתה פרויקט נרחב, בסיועם של בני משפחתי, שבעיקר העלה ריר על השפתיים של כל המעורבים בפרויקט. לאחר התלבטות ארוכה החלטתי להתמקד בשני מטבחים שהיו עיקריים בחוויית הבישול שלי לאורך השנים: המטבח האסייתי (המחולק באופן גס למדינות השונות, בהן המטבח הסיני המוכר כמעט לכולם על גרסאותיו השונות, וכן המטבח ההודי, התאילנדי הקוריאני וכד'), למרות שהוא מכיל הרבה רכיבים ולעיתים קרובות מבהיל אנשים שלא לצורך, ומטבח אגן הים-התיכון, האיזור בו אנחנו מתגוררים, המכיל גם הוא מגוון נרחב מאוד של מאכלים.
ספרון זה מאגד בתוכו אסופה רחבה של מתכונים משני המטבחים הללו, אותם אספתי ממגוון חוברות "על השולחן ו"דרך האוכל" ומספרים שונים, ואשר את מרביתם הכנתי במשך השנים.
אני מקווה מאוד שספרון זה יעזור לכם לקבל רעיונות למתכונים ושתיהנו מקריאתו.
ברצוני להודות לג'ודי על הרעיון, ולמשפחתי על העזרה לכל אורך הדרך.

אשר שידלובסקי


כמו כל ספר בישול, האוסף הזה משקף את אישיות הטבח. אני בטוחה כי נכונו לכם כמה הפתעות באוסף הזה, בנוסף למתכונים רבים שתרצו לנסות. היה לי הכבוד להיות חלק מפרויקט זה. תודה לאשקי על נדיבותו בהחלטה לחלוק איתנו את המתכונים כמו גם כמה מסודות הבישול שלו. תודה גם לאליוט על הגרסא האלקטרונית הזו.

ג'ודי ה.